Hoppa till sidans innehåll

Vill du rida i något av UPK´s lag i allsvenskan under våren? Uppdaterad lista på anmälda ekipage i alla lag.

14 JAN 2020 14:58
  • Uppdaterad: 14 JAN 2020 14:58

Lagtävlingar våren 2020

Nedan ser ni vilka som har anmält intresse för att delta i lag för UPK under våren 2020.

Vill du rida lag men har missat att säga till, mejla This is a mailto link per omgående så vi vet att du vill vara med!

Vi måste meddela distriktet senast 1 februari vilka lag vi avser starta med/stryka för att inte behöva betala lagavgiften om ca 1800 kronor/lag.Vi vill helst ha minst 5 ekipage/lag för att kunna komma till start då det ofta faller ifrån någon häst/ryttare av olika anledningar.

På Kickoffen den 15 februari kommer vi gå igenom upplägg, laguttagning, ev lagträningar mm, men till Kickoffen är alla som vill tävla för UPK välkomna, även om ni inte kommer rida lag under våren, det är bara kul om vi blir många, och att alla får träffa varandra, så ni känner varandra när ni möts på tävlingsplatserna😊

Anmälan sker via din elevportal gärna senast den 8/2, så vi vet hur mycket fika vi ska ladda upp med, och tiden för Kickoffen är fika från 9 30, info 10 00 – 12 00, därefter frågestund.
Plats:  UPK´s cafeteria.

Om du vill att vi tar upp eller diskuterar något särskilt så får du gärna kontakta oss i förväg så planerar vi in det!

Vi behöver också lagledare till några av lagen, är du intresserad? Mejla oss på This is a mailto link 

Allsvenskor våren 2020 dit vi preliminärt anmält lag:
Samtliga regler finns på Upplands Ridsportförbunds hemsida.

Div 3 hopp häst, omgång 1 90 cm A:1a, omgång 2 95 cm A:1a, omgång 3 100 cm A:1a
Ekipage får ej ha startat i 120 cm hoppning
Lagledare:
Marie Broxe

Anette Sparf Svärd – BéBé
Martina Björklander-Lauca
Nicole Aresti – Nemesis
Linnea Björkström – Athos Hornline
(Marie Broxe – Othello)

+ ett antal träningselever på skolhäst, ej bestämt ryttare/häst än, men inlämnade önskemål:
Tilde Cegerblad - Wilson
Emelie Schörling – Wilson, Jake el annat förslag
Fanny Sörén - Jake

 

Div 3 hoppning ponny, 2 lag, omgång 1 LD  A:1a, omgång 2 LD+5  A:1a, omgång 3 LC A:1a, ingen höjning i omhoppningen i någon omgång, ekipage får ej ha startat i LA hoppning

Lagledare: Linda Bergman

Ebba o Disa Olsson – Winston, kat D
Sofia Domeij – China Girl, kat D
Hilma Westlund-April Joke, kat B
Alice Öberg- Munsboro Rockin Robin, kat D

+ ett antal träningselever på skolhäst, ej bestämt ryttare/häst än, men inlämnade önskemål:
Katarina Sundström – Isaac, Jojje el Mille
Maja Trana – Q
Thea Zacharoff- Aksel el annan passande ponny
Emelie Schörling – Aksel, Q, Snow, Isaac, Mille, Aramis
Hedvig Karlsson - Morris

 

Div 3 dressyr ponny, 2 lag, omgång 1 och 2 rids i LC:1, omgång 3 rids i LB:1, ekipage får ej ha ridit på 60% el högre i LA:1 eller högre program

Lagledare:……………………………………..

 
Sofia Domeij – China Girl, kat D
Adam Einarssson.Betebys Tin-Tin, kat B
Leia Lambrou .- Okidoki, kat B
Agnes Ceder, kat C, reserv

+ ett antal träningselever på skolhäst, ej bestämt ryttare/häst än, men inlämnade önskemål:

Div  2 dressyr häst, omgång 1 och 2 rids i LA:3, omgång 3 rids i LA:4, ekipage får ej ha ridit på 60% el högre i MsvB eller högre

Lagledare:……………………………………..

Ulrika Dufwa – Glorius
Tess Einarsson- Lennox Louis
Anette Sparf Svärd – BéBé
Lisa Mård – Macha Su
Linnea Björkström – Athos Hornline

 

Övriga önskemål träningselever

Sanna Bergman – dressyr, Wilson
Rebecca Sundström  - hoppning, John

 

Skribent: Ulrika Pernler
Epost: Adressen Gömd

 

puff_samverkan_rfsisuuppland_250_250.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Den här hemsidan funkar bäst via Chrome och firefox. 

Postadress:
Uppsala PK - Ridsport
Vaksala-Lunda:33
75594 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018317103
E-post: upk@uppsalaponnyklub...